ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

Δελτίο Τύπου

 

 

            Η Συντονιστική Επιτροπή Νεολαίας της Π.Ο.Ε. και το Ερευνητικό Κέντρο του Σωματείου «Άγιος Γεώργιος Περιστερεώτα» είναι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουν τα αποτελέσματα του 3ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού για την Ιστορία των Ελλήνων του Πόντου.

            Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης συμμετείχαν  με τις ζωγραφιές και τις εκθέσεις τους στον διαγωνισμό μαθαίνοντας έτσι πτυχές από την ιστορία των Ελλήνων του Πόντου. Οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στην επιτροπή αξιολόγησης, υπό την προεδρία του ομότιμου καθηγητή Ιστορίας της Παιδαγωγικής Σχολής της Φλώρινας κυρίου Πελαγίδη Στάθη, μελέτησαν όλες τις εργασίες των συμμετεχόντων, τα ονόματα των οποίων είχαν προηγουμένως καλυφθεί για λόγους αντικειμενικότητας, και επέλεξαν τις δέκα καλύτερες για κάθε βαθμίδα.

            Η απονομή των βραβείων στις δέκα καλύτερες συμμετοχές καθώς και τα έπαθλα στους τρεις πρώτους νικητές θα δοθούν σε ειδική εκδήλωση η οποία θα διοργανωθεί και θα ανακοινωθεί προσεχώς.

            Τα αποτελέσματα του 3ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού για την Ιστορία των Ελλήνων του Πόντου:

Δημοτικό

1ο Βραβείο: Παπαγερούδης Χριστόφορος 12ο Δ.Σ. Ευόσμου

2ο Βραβείο: Βαξεβάνου Ιωάννα 5/Θ Δ.Σ. Μαυροδενδρίου

3ο Βραβείο: Παναγιωτίδου Άννα-Μουτρουπίδου Παναγιώτα 12ο Δ.Σ. Ευόσμου

4ο Βραβείο: Μόδια Εριφύλλη-Σιδηροπούλου Αναστασία 12ο Δ.Σ. Ευόσμου

5ο Βραβείο: Δημάκης Κωνσταντίνος Διαπολιτισμικό Δ.Σ. Νέων Επιβατών

6ο Βραβείο: Δανδαράς Ελευθέριος Διαπολιτισμικό Δ.Σ. Νέων Επιβατών

7ο Βραβείο: Χαλβατζή Δέσποινα 3ο Δ.Σ. Φλώρινας

8ο Βραβείο: Σοροπούλου Φωτεινή Δ.Σ. Λακκώματος Χαλκιδικής

9ο Βραβείο: Μωραΐτης Παναγιώτης 1ο Δ.Σ. Καλαμαριάς

10ο Βραβείο: Σαββίδου Ελένη 16ο Δ.Σ. Ευόσμου


Γυμνάσιο

1ο Βραβείο: Λιούσια Νίκη 7ο Γυμνάσιο Λάρισσας

2ο Βραβείο: Δάιου Αγγελική 3ο Γυμνάσιο Νάουσας

3ο Βραβείο: Τουμανίδου Μαγδαληνή Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια «Η Ελληνική Παιδεία»

4ο Βραβείο: Χαραλάμπου Νικόλαος Εκπαιδευτήρια Καντά

5ο Βραβείο: Τζιερτζίδου Ευστρατία 1ο Γυμνάσιο Δράμας

6ο Βραβείο: Σταμπούλη Μαρία 5ο Γυμνάσιο Δράμας

7ο Βραβείο: Σακίδης Παναγιώτης 3ο Γυμνάσιο Νάουσας

8ο Βραβείο: Αλεξανδρίδου Βάσω 1ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας

9ο Βραβείο: Λότσιου Ιωάννα 5ο Γυμνάσιο Κοζάνης

10ο Βραβείο: Παπαγεωργίου Ιωάννης 1ο Γυμνάσιο Άργους Ορεστικού

 

Λύκειο

1ο Βραβείο: Αθανασιάδης Γεώργιος Ελληνικό Κολλέγιο Θεσσαλονίκης

2ο Βραβείο: Κετσετσής Αργύρης 1ο ΓΕΛ Κικλίς

3ο Βραβείο: Κυρμανίδου Ευτυχία Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Μακεδονίας

4ο Βραβείο: Λαζαρίδης Θωμάς 2ο ΓΕΛ Καβάλας

5ο Βραβείο: Μπεχλιβάνη Κωνσταντίνα 3ο ΓΕΛ Κατερίνης

6ο Βραβείο: Παρχαρίδου Ευλαμπία 4ο ΓΕΛ Δράμας

7ο Βραβείο: Μαργετουσάκη Ειρήνη Ιδιωτικό Ενιαίο Λύκειο «Εκπαιδευτική Αναγέννηση»

8ο Βραβείο: Ανδρεάκου Αικατερίνη-Κυνθία Εκπαιδευτήρια Μπουγά Καλαμάτας

9ο Βραβείο: Στανιτσίδου Στεργιανή 5ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης

10ο Βραβείο: Μπέτζιου Μαριάνθη ΕΠΑΛ Άργος Ορεστικού

 

 

 

                                                                   

 

Ο Πρόεδρος της Σ.Ε.Ν. της Π.Ο.Ε.

Ο Υπεύθυνος του Ερευνητικού Κέντρου του σωματείου «Άγιος Γεώργιος Περιστερεώτα»

Γ. Κεσαπίδης

Θ. Κυριακίδης